HABERLER

TÜM HABERLER

Adıyaman’da Kültür Turizm Zirvesi Düzenlendi


Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilişinin 30. yıldönümü anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından Adıyaman’da Kültür Turizm Zirvesi düzenlendi.

 

Zirveye;  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Milletvekili Adnan Boynukara, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Zirvede konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2016 yılında turizmde yaşanan darboğazın Türkiye’nin turizm alt yapısının ve sektörün ne kadar dirençli ve sağlam olduğunu gösterdiğini, yeni strateji ortaya koyulması gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’nin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını vurgulayan Bakan Avcı, “1980’lerde rahmetli Turgut Özal tarafından başlatılan turizm kampanyası o günden bu güne deniz, kum, güneş diyerek dünyanın 6. büyük destinasyonu olacak şekilde bu günlere geldik. Sadece deniz, kum, güneş, kıyı turizmiyle Türkiye gerçekten önemli bir yere geldi. Avrupa’da 4’üncüyüz, Dünyada da 6’ıncıyız. Ama Türkiye işte Adıyaman örneğinde de görüldüğü gibi, Gaziantep örneğinde de görüldüğü gibi deniz, kum, güneşten ibaret değildir. Aklınıza gelebilecek bütün turizm türlerinde Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye her tarafıyla olağanüstü bir potansiyele sahip. Biz bugüne kadar deniz, kum, güneşin ötesinde fazla kurcalamamışız” dedi.

 

2016 yılında Rusya ve Avrupa ülkeleriyle yaşanan gelişmeler nedeniyle turizmin ciddi bir darboğazdan geçtiğini hatırlatan Bakan Avcı, “2016 yılında konjonktürel nedenlerle önce Rusya ile sonra Avrupa’da sistematik bir biçimde köpürtülen terör haberleriyle, buna bağlı olarak yürütülen dezenformasyon kampanyaları nedeniyle Türkiye turizmi 2016 yılında ciddi bir darboğazdan geçti. Bu darboğaz bize birkaç şey öğretti. Bir tanesi mevcut alt yapımızın ve sektörümüzün ne kadar dirençli olduğunu gösterdi. Başka herhangi bir ülke böylesine bir kuşatılmış sektörle baş başa kalmış olsaydı ayağa kalkması biraz zordu. Ama çok şükür bu konjonktürel darboğazı aştık. Rusya ile toparladık, Avrupa ile toparlamaya çalışıyoruz. Ama onun dışında bu 2016 darboğazı bize sahip olduğumuz diğer potansiyeli de değerlendirmemiz gerektiğini, tanıtım stratejimizi yeniden ona göre şekillendirmemiz gerektiğini gösterdi” diye konuştu.

 

Adıyaman’ın tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu’nun en kadim yerleşim yerlerinden biri olduğunu ve 2003 yılından bugüne kadar 58 milyon 200 bin TL Adıyaman’a ödenek gönderildiğini aktaran Bakan Avcı, “Raylı sistem için Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü yabancı firmayla görüşmelerini sürdürüyor. Kültür merkezleri için Kültür Hanları Projemiz var. Dolayısıyla Kültür Hanları Projesi buraya nasıl uyarlanabilir arkadaşlarımız çalışıyorlar. Müze çalışmasıyla ilgili üç tane salon var. Kale restorasyonu 2018 yatırım programına alındı. Kültür merkezi ve müze için Kalkınma Bakanlığı ile temas halindeyiz ve bu da imzalandı” diye konuştu.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu’nu kadim medeniyetler şehri Adıyaman’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bilinen en eski çağlardan itibaren çeşitli medeniyetlere tanıklık eden bu kadim topraklarda Sayın Bakanlarımızı ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz. İlimizde “Kültür Turizmi Zirvesinin düzenlenmesinin temel amacı, kardeşliğin, dayanışmanın, hoşgörü, tahammül ve huzur içinde birlikte yaşamanın hayat tarzı olarak benimsenip kabul gördüğü Adıyaman’ın turizmde hak ettiği ve hedeflediği payı almasına yönelik gerek Bakanlığımızca gerekse bilimsel ve profesyonel katkılarla geleceğe projeksiyon tutabilmek, soyuttan somuta geçmek olarak özetleyebiliriz. 30 yıl önce Nemrut Dağı UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. 13 yıl önce de Nemrut Dağı FİJET Dünya Turizm Yazarları Birliği tarafından “Altın Elma” ödülü ile ödüllendirildi. Nemrut Dağı, Helenistik döneme ait olup halen esrarı tamamen çözülememiş tek kral mezarıdır. Adıyaman’ın turizmden yeterli payı alabilmesi için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Tescilli 6 bin civarında eserimiz var, müzede ancak bunun sadece bin 400’ü sergileniyor” dedi.

 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında Adıyaman’daki eserlerin gün yüzüne çıkartılması gerektiğini kaydederek, “Geçmişten bize miras kalan kültürel varlıkları daha duyarlı bir şekilde geleceğe aktarmak zorundayız. Adıyaman özelinde turizm varlıklarını biraya getirerek, turlar düzeyinde bölgenin tüm güzelliklerinden istifade edecek şekilde değerlendirebiliriz. Nemrut Dağı'nı her şeyden çok korumak zorundayız. Nemrut bir dünyanın sahip çıkması gereken eserdir. Diğer ören yerleriyle birlikte sahip çıkılması ve istifade edilmesi gereken bir kaynaktır. Adıyaman açık hava müzesidir ama eserleri gün yüzüne çıkaramıyoruz. Besni ilçesinde, Gölbaşı ilçesinde, Perre Antik Kent'te toprağın altından mozaik fışkırıyor. Perre Antik Kent'in üzerinde bir mahalle var ve biz burayı turizme kazandıramıyoruz. Yer altında kalan eserleri gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da Adıyaman’ın dünyanın en huzurlu kentlerinden birisi olduğunu aktararak, bin yıllardır Adıyaman’da her kültür ve inançtan kişilerin kardeşçe yaşadığını ifade etti. Adıyaman’ın kültür ve turizm potansiyeli ile ilgili bir sunum yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ise Adıyaman’da 312 adet tescilli kültür varlığın olduğunu ifade etti.

 

Zirvede ayrıca, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan “Kommagene Nemrut Yönetim Planı ile ilgili bir sunum yaparken, Kommagene Nemrut Alan Başkanı Onur Yıldız ise “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi” başlıklı birer sunum yaptı.

 
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN