HABERLER

TÜM HABERLER

İKA Adıyaman Tanıtım Günlerinde


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günlerinde ziyaretçilerle buluştu.

 

Atatürk Kültür Merkezi´nde 20-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günlerinin açılış törenine; TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Salih Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Eski Valilerinden Hikmet Tan, Halil Işık, Halil İbrahim Daşöz, Ramazan Sodan, Ankara’daki Adıyamanlılar Vakfı Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Adıyaman'daki kamu ve özel sektör temsilcileri, Ankara'daki üst düzey bürokratların yanı sıra Ankara'daki Medya Temsilcileri ile Ankara'da yaşayan Adıyamanlılar ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleri, Kaymakamlıklar, Sanayi ve Ticaret odaları, çeşitli kurum ve kuruluşların yanı sıra İpekyolu Kalkınma Ajansı, açtığı stantla katılımcılara kendini ve bölgeyi tanıtma fırsatı buldu.

 

Adıyaman Tanıtım Günlerinin açılışında konuşan Adıyaman Valisi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erin, Güneydoğu Anadolu’nun şirin ili Adıyaman’ın Türkiye'nin başkenti Ankara'da tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti. Vali Erin,  "Sizlere güneşin memleketi, huzurun başkenti, Mezopotamya'nın bereketli topraklarından Güneydoğunun yıldızı, Adıyaman, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut'tan selamlar getirdik. Bahar mevsimiyle birlikte rengarenk çiçeklerin açtığı ve tarımda iş sezonunu başlatan kardeşlerinizden selamlar getirdik.  Ve tabi ki sizlere Abuzer el-Gaffari’den, Mahmud el-Ensari’den, Abdurrahman Erzincani’den, Mahmut Gazi Hazretlerinden ve hassaten Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinden selamlar getirdik. Çünkü, o sahabe ki, şehrimizin manevi coğrafyasının en önemli yapısını teşkil etmektedir. Kutup Yıldızı nasıl kervanlara yol gösterirse, işte bu büyük maneviyat erenleri de bize yol gösteriyor, bize rehberlik yapıyor. O kadim topraklar üzerinde birliği, beraberliği, dayanışmayı, huzuru ve kardeşliği biz onlara borçluyuz. Onlar birliğin sigortasıdır, onlar beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, hoşgörünün, samimiyetin sigortasıdır." dedi.

 

Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden olan Adıyaman; zengin tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile adeta göz doldurduğunu ifade eden Vali Abdullah Erin, "Adıyaman, sahip olduğu 300 dolayında tarihi ve kültürel eserlerle adeta açık hava müzesi konumundadır. Adıyaman, ölümsüzlüğü gölgede bırakan sırlarıyla 2000 yıldır antik dünyanın derinliklerinde gizlemiş, en büyük gizemi tanrıların göksel tahtı Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağını bağrında barındıran bir ildir. Adıyaman,  2000 yıl önce Doğu ve Batı medeniyetlerini sentezleyen Kommagene uygarlığının eşsiz hoş görüsüne tanıklık etmiş, güneşin en güzel doğup battığı yerdir. Adıyaman güneşin vatanıdır. Ve bugün Türkiye’nin Güneşi Ankara'da doğmaktadır. Adıyaman, yüzyıllardır dil, din, ırk ayrımı yapılmadan herkesin birlik ve beraberlik duyguları içinde yaşadığı bir huzur kenti olup, farklılıkları zenginlik sayan bir kültüre sahiptir.  Sevgi ve kardeşliğin şehri Adıyaman'ımızın tarihi ve kültürel zenginliklerini, eşsiz doğal güzelliklerini Başkentlilerle buluşturmak üzere bugün buradayız. Sahip olduğu zengin tarih ve kültürün izleri Adıyaman mutfağında da kendisini göstermektedir. Bugün açılışını yapacağımız tanıtım günlerinde yöremiz yemeklerinin de damak tadına varacaksınız. Tüm bu lezzetleri ve Adıyaman’ın bağrındaki güzellikleri siz değerli hemşerilerimizle ve Ankaralı kardeşlerimizle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Adıyaman’ın kültür ve turizmde bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amacıyla ulusal ve uluslararası alanda sahip olduğu değerlerin tanıtılması noktasında böyle organizasyonlara çok büyük önem veriyoruz. Bu anlamda üçüncüsünü düzenlediğimiz "Adıyaman Tanıtım Günleri”nin, ilimizin sahip olduğu değerlerin evrensel düzeyde tanıtılmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum." dedi.

 

Tanıtım günlerinde birçok ilçeden belediye başkanları, kaymakamlar, firma ve kurum temsilcilerinin ziyaret ettiği İKA standının, Adıyaman Valisi ve İKA Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erin, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu önemli ziyaretçileri arasındaydı.

 

Dört gün süren etkinlik boyunca İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın açtığı stant büyük ilgi görürken, hazırlanan dergi ve broşürlerle Adıyaman’ın tarihi, kültürel ve turizm zenginliği ziyaretçilere anlatıldı.

 

 

 
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN